Chytrý lokátor FIXED Tag Card: Co stálo za jeho vznikem a jak funguje?











Přijde ti, že najít svou peněženku nebo batoh je občas nadlidský úkol? To je důvod, proč jsme se ponořili do světa chytrých lokátorů a už dříve vstoupili do Find My, globální vyhledávací sítě od Applu. Na její technologii funguje nejen FIXED Tag, ale i naše novinka v podobě Tag Card

V druhé polovině loňského roku jsme ti přinesli příběh o tom, jak se značka FIXED dostala k výrobě chytrých lokátorů (smart trackerů), a že vše původně začalo u trackeru FIXED Smile. Díky tomu mohl kdokoliv snadno najít zašantročené věci – od peněženky přes kabelku až po klíče.

Když však Apple v roce 2021 představil svou celosvětovou vyhledávací síť Findy My a následně ji zpřístupnil i dalším výrobcům, měli jsme jasno: další chytré lokátory postavíme na této technologii, protože pro aktualizaci polohy využívá i dostupná zařízení s iOS v okolí lokátoru. A tak vznikl FIXED Tag.

Že bychom tímto skončili? Ani náhodou. Náš tým usilovně pracoval na dalším rozvoji smart trackeru a letos světlo spatřila FIXED Tag Card. Na první pohled připomíná obyčejnou kartu, ale nenech se mýlit.

Co je Tag Card a jak funguje

Než ti odhalíme zákulisí vývoje FIXED Tag Card, je potřeba ji nejprve představit.

Jedná se o chytrý lokátor s certifikací od Applu, pracující na stejném principu (tzn. pro své fungování využívá síť Find My) jako smart tracker FIXED Tag. Na rozdíl od něj ale Tag Card – jak už název napovídá – dostala podobu karty, a to v rozměrech klasické kreditky. Tím pádem se bez problému vejde do každé peněženky nebo kamkoli jinam, kam by běžný FIXED Tag nešlo kvůli své tloušťce vložit.

Fungování chytrých lokátorů s využitím sítě Apple Find My není žádná věda. Alfou a omegou je neustále probíhající šifrovaná  komunikace mezi trackerem a specializovanou aplikací pro smartphony. Lokátor odesílá údaje, které poté aplikace přijme a uloží je do cloudu. Pokud chceš vidět jeho polohu, aplikace údaje stáhne ze serveru zobrazí je na tvém zařízení.

Na principu popsaném v modrém rámečku výše funguje i Tag Card. Nejen že aplikace Najít automaticky vyhledá její pozici (a tedy i polohu hledané věci), ale karta se dá i prozvonit. Jednoduchá je i aktivace karty, protože jediné, co musíš udělat, je na svém iOS zařízení spárovat kartu s aplikací Najít. 
Polohu Tag Card vidíš na mapě v aplikaci, takže i když například peněženku zapomeneš desítky kilometrů daleko od domova, budeš přesně vědět, kde je. 

Pokud si tuto novinku z portfolia FIXED pořídíš, těš se i na bezdrátové nabíjení Tag Card, na jedno nabití navíc vydrží až 3 měsíce. Nemusíš tak každý druhý den myslet na to, jestli tvůj lokátor má dost energie. V aplikaci Najít je indikační ikona baterie, která při nízkém stavu nabití zčervená.

Při vývoji jsme mysleli i na bezpečnost. O tu fyzickou se stará IP67 ochrana proti prachu a vodě – když ti lokátor spadne do vody nebo ti upadne do bláta a zůstane tam dlouhé hodiny ležet, nepřestane fungovat. Zabezpečení údajů a dat pak zajišťuje kódování (šifrování). Tag Card obecně využívá veškeré zabezpečení od Applu. Nehrozí, že by někdo cizí získal přístup k poloze tvého smart trackeru.

5 výhod FIXED Tag Card

Řešili jsme rozměry i dopad na životní prostředí

Při vývoji Tag Card šlo našim vývojářům především o to, vyvinout tenký kompaktní lokátor, který půjde snadno vložit do peněženky, ale i jinam, kam se klasický FIXED Tag nevejde. Karta se v tomto ohledu ukázala jako nejlepší cesta. 
Dalším důležitým kritériem pro nás byl dopad na životní prostředí. V době, kdy jsme začali s vývojem, už na trhu existoval obdobný lokátor v podobě karty, který měl jednorázovou baterii. Po jejím vybití nezbylo uživateli nic jiného, než lokátor zahodit. Toto řešení se nám však nelíbilo. Chtěli jsme přijít s produktem, který uživateli bude sloužit co možná nejdéle.

Proto jsme přišli s ideou bezdrátového nabíjení. Vývoj sice zabral více času, ale čekání a úsilí se rozhodně vyplatilo. Proces vývoje zahrnoval mimo jiné:

Tag Card prošla náročným testováním

Výše jsme krátce nakousli testování, které pochopitelně hrálo zásadní roli. V první řadě pro nás bylo důležité, aby karta odolala náročným podmínkám, především vodě a prachu. 

Testeři zkoušeli výdrž karty za všech podmínek – v letních vedrech i zimních mrazech. Nosili ji v zadní kapse u kalhot, v peněžence, kabelce, v pouzdře s mobilem i na spoustě dalších míst. Jedním z nejlepších testů pak byla nechtěná ztráta karty jednoho z testerů. Přestože Tag Card ležela tři týdny ve sněhu a blátě, po nalezení stále fungovala

Testy odolnosti tak splnila na výbornou a byli jsme si jistí, že ji můžeme pustit na trh. 

Na závěr schvalování produktu i balení Applem

K představení nového chytrého lokátoru široké veřejnosti chyběl ještě jeden krok: musel jej schválit Apple. Tento proces byl naštěstí celkem snadný, protože jsme s ním měli zkušenosti díky schvalování FIXED Tagu v minulosti. Testování probíhá přes testovací aplikaci od Applu.

Kromě samotného produktu Apple revidoval i balení a také přímo ve Spojených státech certifikoval fyzické vzorky karty. 

Výsledek? Schvalování zabralo více času, protože jednotlivé kroky certifikace Applu na sebe navazují. To znamená, že když není splněn jeden krok, nejde přejít na další. Trpělivost se však vyplatila, dnes už Tag Card najdeš v nabídce FIXED a můžeš si ji objednat, klidně hned teď

Víš, že FIXED Tag Card funguje bez poplatků? Jakmile si ji koupíš a spáruješ s aplikací Najít, rovnou začne fungovat.

Vývoj Tag Card nás hodně naučil

Největší radost máme z toho, že FIXED Tag Card už dnes řadě z vás pomáhá najít zašantročené věci.
Zároveň jsme však při vývoji získali další cenné zkušenosti, které 100% uplatníme i v budoucnu.
Jestli tě o Tag Card zajímají jakékoliv další podrobnosti, neváhej se zeptat. Stačí, když nám napíšeš do live chatu tady na webu.

Proč držák? Kvůli bezpečnosti i praktičnosti

Není nic horšího, než když sedneš do auta, hodíš telefon na sedadlo spolujezdce… a při prudkém zabrždění pak mobil letí nečekaným směrem. V lepším případě jen spadne na zem, v horším zraní řidiče, nebo ostatní cestující.
Hlavním důvodem, proč si držák pořídit, je tedy rozhodně komfort. Například se po telefonu nemusíš natahovat přes celé auto a držet ho za jízdy v ruce

Držáky na mobil či tablet mají i praktické výhody. Kromě toho, že ti kompletně uvolní ruce (například můžeš přijímat hands-free hovory), jde také o výborného pomocníka pro situace, kdy potřebuješ využívat GPS navigaci. Jednoduše dáš telefon do držáku a na displeji sleduješ, kam tě GPS navádí. Stejně tak ti některé typy stojánků poskytnou bezdrátové nabíjení. 

Objednej si držák na mobil nebo tablet klidně hned. V nabídce FIXED na tebe čekají různé druhy, velikosti i technologie, takže mezi nimi bezpochyby najdeš ideálního pomocníka pro své zařízení.

Typy držáků aneb po kterém sáhnout

Jestli pořizování držáku řešíš poprvé, možná tě překvapí, že máš na výběr z několika typů. Ať se v nich lépe zorientuješ, každý z nich ti krátce představíme.

Magnetické držáky 

Tento typ patří k nejrozšířenějším, a to hlavně kvůli jednoduchosti používání. Držák uchytíš snadno např. do ventilace automobilu, o zbytek už se postará magnet, stačí na něj telefon položit. Aby však magnetický stojan fungoval, je potřeba si na zadní stranu mobilu připnout kovový plíšek. Vzhledem k odlišnému rozložení magnetů doporučujeme tento držák nekombinovat s technologií MagSafe.

Držáky s přísavkou 

Ideální, pokud preferuješ uchycení držáku na čelním skle či palubní desce. Často podporují bezdrátové nabíjení a disponují technologií MagSafe. Velkou výhodou je omyvatelnost a opakované použití adhesivní přísavky.

Držáky do ventilace 

Jestli si mobil/tablet nechceš dávat na sklo či palubovku, sáhni po držáku do ventilační mřížky. Problém není ani kulatá mřížka, pro tu jsou jako stvořené tzv. Click Round držáky. Stojánky do ventilace často mají tzv. rolovací systém uchycení, do kterého své zařízení vložíš jednou rukou, uchycení je snadné a nenápadné. Rolovací systém se vždy přizpůsobí velikosti tvého telefonu.

Držáky s bezdrátovým nabíjením 

Jak už jsme naznačili výše, držáky se neliší jen způsobem uchycení, ale i nabízenými technologiemi. Ty nejlepší umožňují rychlé bezdrátové nabíjení nebo využívají standard MagSafe – jsou tak ideální pro iPhony a další zařízení od značky Apple.

Když si budeš pořizovat držák s bezdrátovým nabíjením, nezapomeň, že je důležité mít také dostatečně silný zdroj napájení. U většiny aut totiž nestačí mobil napájet z USB, ale je potřeba dokoupit adaptér. Vyber si třeba jeden z autoadaptérů značky FIXED, se kterými je bezdrátové nabíjení pohodové.

Víš, že u nás na webu si na pár kliknutí sestavíš svůj vysněný držák na míru? Stačí otevřít konfigurátor a dát dohromady stojánek podle svého gusta. Jak uvidíš, je to hračka, konfiguraci zvládneš lusknutím prstu.

Pozor na velikost i zakrytá tlačítka

Už máš nejspíš představu, který typ držáku pro tebe bude pravý ořechový. Ale co dalšího je klíčové při výběru zohlednit, aby u tebe po nákupu panovala 100% spokojenost? 

Ať už zvolíš kterýkoliv stojánek, vždy se zajímej o to, aby byl kompatibilní s rozměry a hmotností tvého telefonu. Stejně tak by neměl zakrývat konektory nebo tlačítka.

Pokud jde o umístění, snaž se držák upevnit na takové místo v autě, kde bude telefon za každých okolností dobře vidět. Zároveň by neměl zakrývat výhled z vozidla.

V neposlední řadě nezapomeň na konkrétní funkce stojánku. Když například víš, že je pro tebe klíčový standard MagSafe, od začátku měj v hledáčku jen takové držáky, které tuto technologii nabízí.

Na co si dát ještě pozor

Když si u nás zákazníci kupují držáky na mobil nebo tablet do auta, často řeší podobné problémy nebo se ptají na podobné otázky. Aby pro tebe byl výběr ještě jednodušší, níže najdeš odpovědi na nejčastější z nich.

Mohu si pořídit MagSafe držák, i když kryt mého mobilu není s technologií MagSafe kompatibilní?

Nedoporučujeme to, protože by pak technologie MagSafe nemusela fungovat správně.

Mám mobil v pouzdře tzv. bookového typu (flipové pouzdro). Mohu telefon s tímto obalem umístit do držáku?

Většinou to není možné, protože pacičky objemné bookové pouzdro neudrží, nejspíš nebude držet i kvůli silné vrstvě materiálu. V případě MagSafe držáku navíc odnímatelná strana krytu překáží.

Chci si držák do auta přilepit oboustrannou lepicí páskou nebo jiným lepením. Je to možné?

Pokud se rozhodneš pro tuto variantu, doporučujeme držák lepit na rovný a zahřátý povrch (určitě ne na promrzlou palubní desku).

Jestli tě k výběru ideálního držáku na mobil nebo tablet napadají další otázky, neváhej nám kdykoliv napsat do live chatu tady na webu, rádi ti pomůžeme.

Na konci ledna spatřila světlo světa nová vlajková loď mezi mobily od Samsungu – řada Galaxy S24. Pořizuješ si na tuto novinku ochranné sklo, ale nevíš, jak ho správně nalepit? Níže pro tebe máme jednoduchý návod, který využiješ i v případě starších smartphonů Samsung Galaxy S.
Lepení tvrzeného skla na mobily Samsung série Galaxy S je poměrně specifické, mimo jiné kvůli nutnosti zapnout tzv. Dotykovou citlivost. Nemusíš mít ale obavy, s naším návodem to zvládneš levou zadní.

Jak tedy na to? 

1. Naskenuj prsty k identifikaci

Než se pustíš do lepení skla, je nejprve potřeba naskenovat (identifikovat) své prsty, ať pak můžeš například odemykat obrazovku jednoduše dotekem. Po nalepení ochranného skla už by skenování prstů nebylo možné.
Máš-li tuto identifikaci nastavenou, pokračuj dál.

2. Zapni funkci „Dotyková citlivost“

U mobilů Samsung Galaxy S se po nalepení skla může stát, že displej nebude na tvé dotyky reagovat tak, jak by měl. Má to snadné řešení – zapni funkci „Dotyková citlovost“, a to následovně:

V tuto chvíli by funkce Dotyková citlivost měla být zapnutá.
Kvalitní ochranná skla, ale i další příslušenství pro Samsung Galaxy S24 najdeš u nás na e-shopu. Tak svůj nový telefon pořádně vybav, ať je jako v bavlnce a nemusíš za pár dní řešit jeho rozbití.

3. Nalep sklo na displej

Teď už se vrhni na samotné lepení skla. S řádným nalepením ti pomůže naše video níže.

4. Počkej 10 minut

Máš hotovo, nic dalšího dělat nemusíš. Pro bezproblémovou funkčnost displeje je ale potřeba aspoň 10 minut počkat, aby pořádně „uzrálo“ lepidlo na ochranném skle. Po uplynutí 10 minut mobil několikrát odemkni a zamkni, pak už by vše mělo fungovat a můžeš telefon rovnou používat. 
Pokud se ti nalepení ochranného skla FIXED na Samsung Galaxy S nedaří, napiš nám do live chatu tady na webu, rádi ti poradíme.

Kolem nových Samsungů bylo tradičně dlouhé týdny rušno a postupem času na povrch unikaly spekulace o jejich funkcích a podobě. Přestože představení řady Galaxy S24 neprovázela velká překvapení, rozhodně sklidila ovace.    

Co varianta, to jiné parametry

Podle očekávání Samsung v rámci řady Galaxy S24 nabízí 3 modely, které se od sebe liší jak designově, tak z hlediska funkcí a výkonu. Konkrétně na trh posílá varianty Galaxy S24, Galaxy S24+ a Galaxy S24 Ultra

Zatímco základní varianta bude mít 8GB RAM, její „bratři“ se pyšní pamětí 12 GB a také větším interním úložištěm (256 GB u Galaxy S24, 512 GB u S24+ a až 1TB u modelu ULTRA). 

Navzdory dřívějším divokým odhadům si nová řada Galaxy S u všech modelů zachovává jednoduchý plochý design a nemá zakřivené okraje displeje. Rozdíl naopak na první pohled poznáš ve velikostech: mobily Galaxy S24 a S24+ jsou menší (displej 6,2”, respektive 6,7”) a mají oblé okraje, zatímco typ Ultra se pyšní displejem 6,8” a ostrými hranami. U nejvyšší varianty stojí za zmínku i fakt, že je vyrobená z titanu, takže bude ještě odolnější než předchozí Samsungy.

A co barvy? Na výběr máš šedou, černou, fialovou a žlutou (plus dodatečné barvy pouze na Samsung.com).

Ještě vyšší výkon a lepší fotky

Hodně se mluvilo také o výkonu, protože i v tomto ohledu Samsungu pravidelně soupeří s Applem. 
V případě S24 Ultra se o naprosto plynulé fungování smartphonu zasluhuje nový čip Snapdragon 8 Gen 3, u variant S24 a S24+ bude záležet na tom, kde si mobil pořídíte.

Jestli ti u mobilu záleží i na špičkovém foťáku, tak by tě mohlo zajímat, že Samsung Galaxy S24 Ultra nabízí u hlavního fotoaparátu rozlišení neskutečných 200 Mpx, 100násobné přiblížení nebo nahrávání až v 8K Ultra HD kvalitě

Tahákem je umělá inteligence

Dlouho před zveřejněním na veřejnost prosákly informace, že Samsung do své nové vlajkové lodi zapracuje umělou inteligenci, která má uživatelům ve mnoha ohledech zjednodušit život. Spekulace se potvrdily. Ve všech variantách najdeš AI pojmenovanou Gauss, která ti pomůže třeba s editací fotek, rychlým vyhledáváním, efektivním překladem textů nebo psaním e-mailů a generováním obrázků. Pro milovníky technologických novinek tedy naprostá lahůdka.

To navíc není vše, Samsung pro Galaxy S24 připravil i další vychytávku. Jde o funkci Circle to search, díky níž si na internetu snadno vyhledáš objekt, který zakroužkuješ na displeji.

Pořiď si na nový Samsung odolný kryt i prémiové sklo 

Skvělá zpráva je, že si Samsung Galaxy S24 můžeš objednat už od konce ledna 2024. Máš to v plánu? Tak si k němu nezapomeň rovnou pořídit kvalitní příslušenství, ať je tvůj nový přírůstek jako v bavlnce.

V nabídce FIXED už nyní najdeš výbavu pro všechny tři varianty. Co se týče krytu na Galaxy S24, sáhni třeba po extra odolném obalu s podporou MagSafe, který nabízíme i v koženém provedení. Díky podpoře MagSafe můžeš telefon snadno bezdrátově nabíjet (bez nutnosti vyndávat ho z krytu) a také používat příslušenství založené na této oblíbené technologii, např. držák do auta nebo powerbanku.

Připravené nicméně máme také průhledné kryty a „knihová“ pouzdra. Ať je tvůj Samsung v maximálním bezpečí, nezapomeň si objednat ještě:

Veškeré příslušenství je vyrobeno na míru řadě Galaxy S24, takže se spolehni, že na tvůj Samsung padne jako ulité.

Pokud máš k výbavě pro Samsung Galaxy S24 jakékoliv otázky, nebo potřebuješ pomoci s výběrem, napiš nám do live chatu tady na webu. Rádi ti poradíme.

Datové a nabíjecí kabely patří k technologiím, které využívá prakticky každý člověk. Jenže není kabel jako kabel. Jaké typy jsou aktuálně v kurzu a které trendy a inovace hýbou světem kabelů? I na to ti odpovíme na následujících řádcích.

Jak to začalo

Přenos souborů do počítače, tisk, nabíjení telefonu a sluchátek nebo přenos zvuku a obrazu z jednoho zařízení do druhého. Datové a nabíjecí kabely se v posledních dekádách staly pevnou součástí našich životů. Ale kdy poprvé spatřily světlo světa? Než přejdeme k novým trendům a inovacím, je dobré vědět něco o jejich počátcích
Pojem „USB“ (z anglického Universal Serial Bus) začal mezi lidmi kolovat v polovině 90. let (kolem roku 1996), tehdy vznikl kabel USB 1.0 s rychlostí 1,5 Mbps, následovaný typem USB 1.1 s rychlostí 12 Mbps. Jaký to rozdíl oproti dnešku, kdy rychlost počítáme v gigabitech.

Jak postupem času narůstaly nároky uživatelů na rychlejší nabíjení a rychlejší přenos dat, museli výrobci kabely zdokonalovat . V novém tisíciletí tak vzniklo mini USB a microUSB, aby později světlo světa spatřilo dnes preferované USB-C. Nejnovější generace USB4 poskytuje přenosovou rychlost i více než 40 Gbps, což bylo ještě před několika lety nepředstavitelné. 
Koukni níže, jak se kabely vyvíjely v čase.

Evoluce Rychlostí Datových Přenosů

NázevUvedeno na TrhRychlost přenosu
USB 1.0 a 1.1konec 90. letUSB 1.0: až 1.5 Mbps (Low Speed).
USB 1.1: až 12 Mbps (Full Speed).
USB 2.0rok 2000až 480 Mbps (High Speed).
USB 3.0/3.1 Gen 1rok 2008až 5 Gbps (SuperSpeed).
USB 3.1 Gen 2rok 2013až 10 Gbps (SuperSpeed+).
USB 3.2rok 2017až 20 Gbps v režimu dvoukanálového přenosu (SuperSpeed+ 20 Gbps).
USB4rok 2019až 40 Gbps.
Thunderbolt 3 a 4Thunderbolt 3: až 40 Gbps.
Thunderbolt 4: poskytuje stejnou rychlost jako Thunderbolt 3, ale s lepší podporou pro více zařízení a vyššími bezpečnostními standardy.

Teď už pojďme na to hlavní: trendy a inovace v oblasti datových a nabíjecích kabelů.

 1. Alfou a omegou je rychlonabíjení 

Rychlost, rychlost a ještě jednou rychlost. Uživatelé v některých situacích potřebují mobil nebo notebook nabít v řádu desítek až jednotek minut, a tak tě nejspíš nepřekvapí, že jedním z největších trendů posledních let je rychlonabíjení.

Současné kabely dokážou zařízení nabíjet extrémně rychle, zásluhu na to mají například technologie Qualcomm Quick Charge a USB Power Delivery (USB-PD). Nejnovější standard USB-PD 3.1 podporuje nabíjení až do výkonu 140 W, takže zařízení získá energii několikanásobně rychleji. Kabel typu USB-C teoreticky zvládne i 240 W, ale na takový výkon není zatím stavěné žádné zařízení ani nabíječka.

2. Bez USB-C ani ránu

O kabelu typu USB-C se toho v nedávné minulosti hodně napsalo a namluvilo, především v souvislosti s legislativou EU. Ta kvůli snížení elektronického odpadu výrobcům nařizuje (od dubna 2026 pro notebooky a od prosince 2024 pro ostatní zařízení) vyrábět všechna zařízení právě s USB-C konektorem. 

Ať už máš k této problematice jakýkoliv postoj, pravda je, že USB-C se stalo alfou a omegou mezi kabely po celém světě a v dohledné době bude nejrozšířenějším ze všech. Nabízí vysokou přenosovou rychlost, ale hlavně je univerzální, takže s ním nabiješ prakticky jakékoliv zařízení – od mobilu přes tablet a notebook až po sluchátka. Mimochodem na USB-C s předstihem přešla i společnost Apple se svými iPhony 15.
Pohodlné je i používání USB-C kabelu, protože jej můžeš zapojit kterýmkoliv směrem. Při výběru si dej ale pozor na parametry daného USB-C, protože každé má jiné specifikace, a tím pádem i cenu. Zkrátka není kabel jako kabel.

3. Trendem jsou také inteligentní kabely

O této inovaci se příliš nemluví, což je škoda, protože může výrazně ovlivnit svět datových a nabíjecích kabelů v příštích letech. Tzv. inteligentní (chytré) kabely nabízí oproti běžným i další funkce, například sledování stavu nabíjení nebo vestavěné LED osvětlení pro snadné použití ve tmě.

Inteligentní kabely jsou o něco dražší, ale pokud patříš k technologickým nadšencům a chceš být vždy o krok před ostatními, doporučujeme si jeden takový kabel pořídit. 

4. Kabel od výrobce nemusí být ten nejlepší

Výrobci mobilů, tabletů, sluchátek a jiných zařízení do krabičky často přibalují i datový či nabíjecí kabel. Problém je, že tyto kabely většinou nebývají příliš kvalitní. 
Jestli ti záleží na výdrži kabelu a nechceš ho po měsíci házet do koše, investuj raději do kvalitního a odolného produktu. Pořizování trvanlivých kabelů je mezi uživateli stále více trendy, protože jim pak vydrží dlouhá leta.

Chystáme kabel s 5letou zárukou, který vydrží nemožné 

Ve FIXED nám u datových a nabíjecích kabelů záleží na tom, aby byly nejen rychlé, ale také odolné.
Už před lety jsme vyráběli jednoduché a elegantní kabely s různými konektory (USB-A, microUSB, USB-C nebo Lightning). Postupem času a s příchodem PD nabíječek s výstupním konektorem USB-C jsme doplnili i USB-C na USB-C kabely a USB-C na Lightning, které zvládají nabíjecí výkon až 60 W a přenosovou rychlost dat ve standardu USB 2.0. Navíc se je povedlo vylepšit o materiál Liquid Silicone, který je odolný, příjemný na dotek a nezamotává se. 

Jak běžel čas, stále více jsme se soustředili také na výrobu prémiových kabelů, které v mnohém předčí ty „obyčejné“. Proto dnes v nabídce FIXED najdeš i unikátní nabíjecí kabel, který má uvnitř optická vlákna – během nabíjení v rozhraní svítí RGB barvy. Je tak ideální třeba pro hráče počítačových her. 

A co chystáme dál? Mimo jiné prémiovou řadu kabelů FIXED Armor, které se budou pyšnit krásným nylonovým opletem zajišťujícím vysokou pevnost a odolnost. Část mezi kabelem a konektorem bude potažená gumovým komponentem, což zvýší odolnost této Achillovy paty všech kabelů (testováno až na 150 tisíc ohybů). FIXED Armor vydrží takřka nemožné, proto na něj dáme záruku 5 let.

Připravujeme i nevšední kabel zaměřený především na geeky, s digitálním displejem a transparentním provedením konektoru. Půjde o další parádní ukázku, že i klasický kabel může být nadupaný elektronikou.

Potřebuješ poradit s výběrem? Napiš nám

Ať už potřebuješ pomoci s výběrem kabelů nebo jiných produktů FIXED, nezapomeň, že jsme tu vždy pro tebe. Neváhej nám kdykoliv napsat do live chatu tady na webu, rádi ti budeme k ruce.

Kdo už si pár ochranných skel pořídil, dobře ví, že ne každé mobil chrání tak, jak by mělo. Pokud se chceš vyhnout budoucím potížím a hned napoprvé vybrat nejlepší možnou ochranu, čti pozorně dál.

1. Sklo musí být tvrdé i pružné zároveň

Při výběru skla se jako první zaměř na to, aby bylo dostatečně tvrdé, ale také pružné. Oba faktory výrazně ovlivňují jeho odolnost při pádu mobilu na zem. Tvrdost a pružnost se jako vlastnosti materiálů navzájem vylučují, takže je potřeba zvolit sklo s ideálním poměrem tvrdosti a pružnosti.

2. Jakou část displeje sklo pokrývá?

Aby ochranné sklo svou úlohu plnilo opravdu spolehlivě, mělo by pokrývat co největší část displeje. Je to logické – čím více prostoru zabírá, tím více prostoru chrání. Při výběru se tedy ujisti, že pokryje drtivou většinu přední části tvého mobilu. Nemůže samozřejmě zabírat 100 % plochy, protože pak by například nebylo možné vložit telefon do krytu.
S orientací ti pomůže jednoduché označení, které výrobci uvádí na obalech. Značka 3D znamená, že sklo pokrývá celou plochu displeje. Nápis 2,5 D prozrazuje, že kryje pouze aktivní část, tzn. nesahá až k okrajům (díky tomu je sklo kompatibilní se všemi kryty mobilů).

Když nevíš, jak a jestli bude sklo na tvůj displej sedět, raději požádej o radu prodejce či výrobce.

Nejkvalitnější z ochranných skel na mobil je tzv. temperované sklo. Je určené k ochraně displeje nebo čoček fotoaparátů a na rozdíl od jiných typů ochranný skel je opravdu vyrobené ze skla. Někteří výrobci své produkty sice označují pojmy jako FlexGlass nebo FlexiGlass, ale ve skutečnosti jsou vyrobené z plastu. 
Jak temperované sklo funguje? Dalo by se přirovnat k bodyguardovi – při nárazu telefonu absorbuje veškerou sílu, přičemž často praskne. Přestože ochranné sklo se poškodí, displej mobilu zůstane v pořádku. A o to přesně jde.

3. Důležité je i zaoblení

Na tento parametr lidé často zapomínají, ale je neméně klíčový, hlavně z hlediska komfortu při používání mobilu. Ochranné sklo by mělo být na krajích zaoblené, aby tě hrany při přejetí neřezaly do prstů.

4. Pozor na zakrytí fotoaparátu a senzorů

Sklo klidně můžeš nalepit i přes přední fotoaparát, nijak to nezhorší kvalitu fotografií ani schopnost mobilu rozpoznat tvou tvář (např. při používání funkce FaceID na iPhonech). 
Foťák a senzory každopádně zakrývej jen průhlednou částí, nikoli tmavými rámečky ochranného skla. Při výběru si tedy zjisti, jestli případný rámeček nezasahuje do míst, kam by neměl.

5. Zaměř se také na povrch skla

Víš, že kvalitu skla ovlivňuje i jeho povrch? Ideálně by mělo mít tzv. oleofobní vrstvu, díky které se tvé prsty při přejíždění displeje nebudou zadrhávat. Zároveň zabraňuje ulpívání otisků na skle. Informace o oleofobní vrstvě většinou najdeš v podrobných informacích o konkrétním produktu, ale sklo s touto vychytávkou poznáš i tak, že prst po displeji krásně klouže.

6. Nepodceň příslušenství

Balení by kromě samotného skla mělo obsahovat i příslušenství, které ti pomůže sklo nalepit na mobil. Nejlepší je tzv. aplikátor, díky němu je aplikace ochranného skla mnohem jednodušší.
Jestli si budeš vybírat mezi sklem s příslušenstvím a bez příslušenství, jednoznačně doporučujeme sáhnout po první variantě, i kdyby měl být produkt o něco dražší.

„Já tvrzené sklo nepoužívám. Kdyby mi mobil náhodu spadl, tak prostě obětuji pár tisíc a dám ho do servisu.“ I toto občas slýcháme ve svém okolí. Při opravě rozbitého displeje nebo čočky fotoaparátu ale nejde jen o cenu za opravu. Například po výměně displeje telefon nenávratně přijde o voděodolnost, navíc existuje jen málo servisů, které mají 100% pravé díly a které dají mobil do takového stavu, aby se choval zcela stejně jako před opravou.  

Nejčastější mýty o ochranných sklech

Skvěle, teď už víš, na co se zaměřit, když si vybíráš ochranné sklo na mobil.

Ať se ale v záplavě informací co nejlépe vyznáš, na závěr jsme pro tebe vybrali ještě několik častých mýtů o ochranných sklech. Setkáváme se s nimi v každodenní komunikaci se zákazníky i při procházení informací o produktech na internetu:

Vlajkovou lodí tvrzených skel FIXED jsou prémiová skla Armor. Jde o ideální volbu pro náročné uživatele, kteří chtějí ochránit displej svého mobilu před jakýmkoliv poškozením. Je vyrobeno z extra odolného a zároveň pružného surového skla, takže má větší výdrž než jiné produkty na trhu. Velikost skla přesně odpovídá danému typu telefonu a v balení najdeš i veškeré potřebné příslušenství. Samozřejmostí je také oleofobní vrstva, o které jsme psali výše.

Držíme palce, ať zvolíš to nejlepší ochranné sklo, které tvůj mobil ochrání před jakýmikoliv nástrahami. Když budeš potřebovat poradit, neváhej nám napsat do live chatu tady na webu, rádi ti budeme k ruce.

Vsadit na špunty, nebo raději sáhnout po peckách? A jak je to s výdrží baterie? I takové otázky tě možná napadají, pokud pro sebe hledáš ideální bezdrátová sluchátka. Ať na to nejsi sám, níže najdeš průvodce, který ti pomůže s rozhodováním. 

Se sluchátky v uších trávíme stále více času – při cestě autobusem do práce, na procházce v parku i během relaxu na gauči. I proto je důležité zvolit ty správné. Ale podle kterých parametrů se rozhodnout, když jsi laik a nemáš zatím ponětí o konkrétních výhodách a technologiích?

Špunty vs. pecky aneb klíčové rozhodnutí

Ať už si pořizuješ bezdrátová sluchátka od kterékoliv značky, vždy budeš stát před zásadní volbou, jestli objednat spíš tzv. špunty, nebo pecky. Jak už možná tušíš, je ideální vybírat podle toho, co od sluchátek očekáváš.

Z nejnovějších sluchátek FIXED doporučujeme například Pods Pro a Buds Pro.

Špunty: když se chceš odpojit od světa

Špuntová sluchátka (špunty) poznáš podle gumového, případně pěnového ušního nástavce. Většina výrobců do balení dává náhradní nástavce (pro různé velikosti uší), aby zákazník mohl zvolit takovou, která do jeho ucha nejlépe zapadne.

Velkou výhodou kvalitních špuntových sluchátek je, že umí skvěle izolovat okolní šum, takže tě dokonale odpojí od světa a můžeš se soustředit jen na hudbu. O blokování okolního ruchu se stará buď samotný pěnový špunt, nebo technologie ANC.

S technologií ANC (Active Noise Cancelling) se setkáš u lepších špuntových sluchátek. Jejím úkolem je blokovat okolní ruch a vytvořit dokonalý klid pro poslech hudby. Funguje na principu vpouštění druhého zvuku o stejné frekvenci, ale obráceným směrem. Okolní zvuk potlačují vestavěné mikrofony vytvářející protihlukovou frekvenci. Tuto technologii využívají i naše TWS sluchátka.

Špunty tedy doporučujeme každému, kdo se chce při poslechu hudby maximálně izolovat od zbytku světa. Pečlivě si ale vyber velikost špuntu, aby ti sluchátka nevypadávala z uší. Špatná velikost může mít negativní vliv na správné fungování ANC.

Kromě ANC se často narazíš – třeba u našich sluchátek – také na technologii ENC (Environmental Noise Cancelling). Zlepšuje kvalitu zvuku nebo komunikace tím, že potlačuje okolní hluk a šum. To se hodí například pro klidné telefonování bez rušivých elementů.

A co dělat, když se chceš odpojit od světa, ale zároveň v některých situacích potřebuješ slyšet okolní zvuky (například při komunikaci s prodavačkou v obchodě)?

Pro tyto účely mají některá sluchátka funkci transparency mód. Funguje přesně opačně než technologie ANC: mikrofony do sluchátek propouští okolní šum, a tak při zapnutí transparentního módu uslyšíš okolí bez nutnosti vyndávat si sluchátka z uší. Tento mód mají i naše TWS sluchátka.

Pecky: když chceš být při poslechu ve spojení s okolím

Zatímco špunty jsou zakončené gumovým/pěnovým nástavcem, pecky (pecková sluchátka) toto zakončení nemají. Proto také neumí tak dobře blokovat okolní šum, tím pádem nenabízí ani technologii ANC. 

Jestli jsi ale spíš typ člověka, který je při poslechu hudby rád ve spojení se světem, budou ti pecky vyhovovat. 

Víš, že některá bezdrátová sluchátka mají také game mode? Je určený pro hráče počítačových her, případně her na mobilu. Slouží k tomu, abys zvuky při hraní neslyšel opožděně, ale v reálném čase. Když například budeš hrát střílečku, výstřel ze zbraně uslyšíš okamžitě.

Zaměř se i na výdrž baterie

Posloucháš hudbu od rána do večera a nemáš možnost sluchátka často nabíjet? Tím pádem vsaď na taková, která mají dlouhou výdrž baterie. Obecně platí, že čím jsou sluchátka menší, tím slabší kapacita baterky.  

Dobrá zpráva je, že výdrž baterie můžeš ovlivnit způsobem používání sluchátek, například regulací hlasitosti. Pokud je hlasitost na úrovni kolem 50 %, vydrží na jedno nabití průměrně 4–6 hodin. Při každém vložení do pouzdra se sluchátka dobíjí, přičemž většinou pouzdro zvládne 3–5 cyklů nabití.

Víš, že naše TWS sluchátka Buds Pro mají výdrž baterie až 20 hodin?

Na co dalšího se zaměřit?

Parametry, které jsme zmínili výše, jsou při výběru TWS sluchátek nejdůležitější. Ale určitě vezmi v úvahu i tyto:

Pokud máš k výběru bezdrátových sluchátek jakékoliv otázky, nebo potřebuješ pomoci s nákupem sluchátek FIXED, napiš nám do live chatu tady na webu. Rádi ti poradíme.

USB-C, mAh, Smart Charging nebo třeba Qi. Plánuješ si pořídit novou nabíječku na svůj mobil, notebook či tablet, ale točí se ti hlava ze všech pojmů uvedených v informacích o produktech? Žádný strach, za okamžik ti v nich uděláme jasno. 

Na první pohled vypadají složitě, ale když pak zjistíš, co znamenají, řekneš si: „To je vážně takhle jednoduché?“ Po přečtení tohoto článku z tebe bude profík na základní pojmy související s nabíjením.

Adaptér (nabíjecí)

Adaptér (v běžné mluvě se mu říká nabíječka, případně nabíjecí adaptér) je alfou a omegou celého nabíjení, bez něj by elektrická energie nemohla proudit z elektrické sítě do tvého mobilu nebo notebooku. Ve zkratce řečeno jde o zařízení, které „přeposílá“ elektřinu ze zásuvky do jednotlivých přístrojů – kromě mobilů a notebooků může jít také o chytré hodinky nebo tablety. Můžeš se setkat nejen s nabíjecími adaptéry, ale i se síťovými nebo kabelovými. 

TIP: Víš, že v naší nabídce najdeš spoustu nabíjecích adaptérů pro různá zařízení a s hromadou funkcí?

Napětí (V)

O napětí ti určitě vyprávěla už paní učitelka na základní škole. Takže jen pro připomenutí: tato fyzikální veličina (označovaná písmenem V) se používá k popisu elektrického potenciálu mezi dvěma body v elektrickém obvodu. Jestli nejsi technický typ, ve vztahu k nabíjení bude ti stačit informace, že čím vyšší je napětí, tím rychleji se tvé zařízení bude nabíjet. Rychlost nabíjení samozřejmě ovlivňují i další faktory. 

Proud (A)

Také proud se probírá na hodinách fyziky. Měříme ho v ampérech (A) a určuje tok elektrických nábojů vodičem nebo obvodem. Kromě rychlosti nabíjení má proud vliv třeba i na životnost baterie v telefonu – pokud by byl proud nadměrně vysoký, docházelo by k přehřátí baterky.

Watt (W)

Zajímá tě, jaký má nabíječka výkon? Tak tím pádem v informacích o produktu hledej velké písmeno W (označení pro watt), podle kterého zjistíš rychlost dodávání energie. Čím více wattů adaptér má, tím rychleji se tvé zařízení bude nabíjet.

ZAJÍMAVOST: Víš, že výkon nabíječky je výsledkem kombinace napětí a proudu? 

Cyklus nabíjení

Cyklus nabíjení je mezi odborníky na elektroniku často skloňovaný, ale nehledej za ním nic složitého. Jeden cyklus nabíjení odpovídá jednomu úplnému nabití a vybití baterie

PŘÍKLAD: Ráno máš úplně vybitý mobil (stav baterie 0 %). Dáš ho tedy na nabíječku, a jakmile je baterie nabitá, mobil odpojíš. Až se baterie znovu vybije, bude dokončen jeden cyklus nabíjení. 

Ztrátové teplo

O ztrátovém teple se naopak příliš nemluví, přitom jde o důležitý pojem. Představ si pod ním energii, která se během procesu nabíjení ztrácí ve formě tepla. Čím víc se tepelné energie během nabíjení ztratí, tím méně energie dostane tvůj mobil či notebook (tzn. sníží se účinnost nabíjení). 

Energetická účinnost

Ne všechna energie, která proudí přes nabíječku do zařízení, se nakonec uloží do baterie. Jak tedy zjistit, jaký je poměr mezi dodanou energií a skutečně uloženou energií v baterii? Určuje ji tzv. energetická účinnost, nejčastěji udávaná v procentech (případně ji výrobci adaptérů označují jako nízkou, střední a vysokou). 

TIP: Až si budeš pořizovat novou nabíječku, určitě věnuj pozornost i energetické účinnosti – čím vyšší hodnota, tím lépe. 

Miliampérhodina (mAh)

Ať už si kupuješ mobil, počítač, tablet nebo jakékoliv jiné zařízení, označení mAh (miliampérhodina) určitě nepřehlédni. Vyjadřuje totiž kapacitu baterie a prozradí ti, kolik elektrické energie baterie zvládne poskytnout během jedné hodiny

DOPORUČENÍ: Vybíráš si mobil a přijde ti, že má v porovnání s jinými telefony ve stejné cenové hladině podezřele nízkou hodnotu mAh? Pokud si potrpíš na co nejlepší baterii, tak se takovému mobilu raději vyhni.

Rychlonabíjení

V dnešní době uživatelé (nejen) mobilů kladou stále větší důraz na rychlost nabíjení svého zařízení. A tak není divu, že vznikla technologie rychlonabíjení, anglicky Fast Charging. Pokud rychlonabíjení podporuje nabíječka i samotné zařízení, může se energie do baterie doplnit mnohonásobně rychleji. To se hodí například v případě, že si zapomeneš nabít mobil či notebook a na poslední chvíli potřebuješ získat aspoň pár procent baterky.

Smart Charging (chytré nabíjení)

Pojem Smart Charging znáš možná spíš v souvislosti s elektromobilitou, ale důležitý je i v oblasti spotřební elektroniky. Jde o inteligentní technologii, která optimalizuje proces nabíjení elektronických zařízení podle jejich aktuálního stavu a také v závislosti na vnějších okolnostech. 

PŘÍKLAD: Pokud si nabíjíš notebook, Smart Charging může nabíjení optimalizovat podle dostupného proudu. Ve chvíli, kdy je proud silnější, tak se zařízení nabíjí rychleji. Jakmile proud zeslábne (třeba kvůli velké zátěži elektrické sítě), zpomalí se i nabíjení notebooku.

USB

Jestli používáš jakoukoliv elektroniku, USB tě určitě neminulo. Jde o standardní port (rozhraní), pomocí kterého lze propojit různá zařízení. Díky USB kabelu připojíš mobil k nabíječce, ale stejně tak ti poslouží k propojení počítače a tiskárny nebo třeba ke stažení fotek z foťáku do počítače.

USB-C

Princip fungování USB-C je stejný jako v případě klasického USB. Když pomineme fyzickou podobu a design portu, rozdíl je hlavně v tom, že USB-C umožňuje rychlejší přenos dat a rychlejší nabíjení než běžné USB. V budoucnu se s ním setkáš stále častěji, protože v zemích EU jej budou muset ke spotřební elektronice dodávat všichni výrobci. Díky tomu budeš moci všechna svá zařízení nabíjet jedním kabelem.

ZAJÍMAVOST: Nabíjení pomocí USB-C využívají například i nové iPhony 15. Apple tento port do svého novějšího mobilu zavedl mimo jiné i proto, že mu to brzy budou ukládat nařízení EU. 

Adapter PD

Jako Adapter PD se označují nabíječky, které podporují standard Power Delivery (odtud zkratka PD), umožňující rychlonabíjení pomocí USB-C. Tyto adaptéry jsou navržené tak, aby měly lepší výkon než klasické USB nabíječky a aby zvládly nabíjet různé typy zařízení.

Bezdrátové nabíjení

Nabíjet mobil bez kabelu? Jasně, že to jde. Pojem bezdrátové nabíjení se používá pro metodu dobíjení baterie v telefonu tím způsobem, že zařízení položíš na nabíjecí podložku. Díky působení elektromagnetického pole se z podložky začne přenášet energie do baterie v mobilu. Působivé, že?

Více jsme o bezdrátovém nabíjení psali v tomto článku.

Qi

Označení Qi (vyslovuje se jako „či“) s bezdrátovým nabíjením úzce souvisí. Jedná se o nejrozšířenější standard bezdrátového nabíjení, který kromě mobilů podporují i další zařízení. Funguje na základě elektromagnetického principu indukce a je oblíbený pro maximální jednoduchost – v případě mobilu stačí zařízení položit na podložku a okamžitě začne probíhat nabíjení.

Powerbanka

Na závěr pojem, bez kterého si řada z nás neumí představit život na cestách: powerbanka. Zjednodušeně ji lze popsat jako externí baterii nebo „přenosnou nabíječku“, která ti zachrání krk ve chvíli, kdy nemáš přístup k zásuvce, například při několikadenním výletu do hor. 

TIP: moderní a výkonné powerbanky najdeš i v naší nabídce.

Rada na závěr: jaký zvolit nabíjecí standard?

Aby bylo nabíjení tvého zařízení bezpečné, šetrné a maximálně výkonné, je potřeba vybrat adaptér se správným nabíjecím standardem.
Nabíjecích standardů existuje celá řada (viz tabulka níže), ale nejpoužívanější a nejvíc univerzální je standard USB Power Delivery 3.0, který používáme také v našich nabíjecích adaptérech FIXED.
V následující tabulce jsme pro tebe vytvořili přehled nejpoužívanějších nabíjecích standardů. Mimo jiné se v ní dozvíš, jaké napětí, proud a výkon daný standard poskytuje.

Nabíjecí standardmax. napětímax. proudmax. výkon
USB Power Delivery 3.148 V5.0 A240 W
USB Power Delivery 3.0 PPS (Programovatelný napájecí zdroj)21 V5.0 A>100 W
USB Power Delivery 3.020 V5 A100 W
USB Power Delivery 2.020 V5 A100 W
Qualcomm Quick Charger 5>20 V>5 A>100 W
Qualcomm Quick Charger 4 a 4+21 V4.6 A100 W
Qualcomm Quick Charger 3 a 3+20 V4.6 A100 W
Qualcomm Quick Charger 212 V2.0 A18 W
Qualcomm Quick Charger 16.3 V1.5 A10 W
Samsung Super Fast Charging 2.010 V4.5 A45 W
Samsung Super Fast Charging11 V2.25 A25 W
Samsung Adaptive Fast Charging9 V2 A18 W
Apple Fast Charging14.5 V2 A29 W
Huawei SuperCharge 2.010 V4 A40 W
Huawei SuperCharge5 V5 A25 W
Motorola TurboPower 305 V5.7 A28.5 W
Motorola TurboPower 2512 V2.85 A25 W
Motorola TurboPower 1512 V1.67 A15 W
Oppo Super VOOC 2 a Realme SuperDart20 V6.25 A>125 W
Oppo Super VOOC10 V5 A50 W
Oppo VOOC5 V5 A25 W
OnePlus Warp Charge 60T5 V6 A65 W
OnePlus Warp Charge 30T5 V6 A30 W
OnePlus Warp Charge5 V6 A30 W
OnePlus Dash Charge5 V6 A20 W
MediaTek Pump Express 4.06 V5 A25 W
MediaTek Pump Express 3.06 V5 A30 W
MediaTek Pump Express 2.0+20 V4.5 A15 W
Xiaomi Hyper Charge20 V6 A120 W

Po důkladné rešerši máte v ruce zbrusu nový smartphone, ale baterie vám zdaleka nevydrží tak dlouho, jak jste očekávali. Klíčem může být nevhodná nabíječka. Jaké faktory jsou nejdůležitější při výběru té pravé, abyste dosáhli optimálního výkonu?

Nabíjení pro všechna zařízení.

1. Kompatibilita

Kompatibilita je naprosto klíčovou vlastností. Ujistěte se, že konektory i rychlost nabíjení jsou vhodné pro váš typ telefonu. 

2. Rychlé nabíjení

Pokud chcete využívat funkci rychlého nabíjení, nejprve zkontrolujte, zda je tomu váš smartphone uzpůsoben. Investice do nabíječky s výkonem 12W, 20W a vyšší bude pro rychlé nabíjení ideální.

3. Ověřený výrobce

Důvěřujte ověřeným výrobcům s dobrými referencemi jako FIXED. Kvalitní nabíječky mají zabudované bezpečnostní mechanismy, které chrání váš telefon před přehřátím a přepětím

4. Cestování

Pokud často cestujete, zvažte nabíječku s kompaktním designem a adaptérem. Některé nabíječky mají univerzální konektory, což je pro mezinárodní použití ideální.

FIXED Voyager 30 W a 65 W je vhodný do téměř všech zásuvek na světě – funguje nejenom jako adaptér, ale i jako nabíječka.

5. Certifikace

Nabíječky s certifikacemi jako CE, FCC nebo RoHS zaručují, že nabíječka splňuje bezpečnostní a environmentální standardy.

6. Nabíječky s více porty

Místo běžnějších jednoportových nabíječek můžete použít nabíječky s více porty, které umožňují nabíjet více zařízení najednou. Pro optimální výkon nabíjení je však důležité ujistit se, že má nabíječka dostatečný výkon a je kompatibilní s vaší elektronikou.

Nabíječka GaN 100 W, nabije rychle a bezpečně až 4 zařízení najednou

7. Konektory

Pro nabíjení telefonů se používají různé typy konektorů specifické pro každého výrobce nebo model telefonu. Zde jsou některé z nejběžněji používaných:

8. Standardy a rychlosti nabíjení

Vzhledem k vyvíjení vlastních technologií jednotlivých výrobců se tento faktor lehce komplikuje. Existuje však několik standardů rychlého nabíjení, které je však zpravidla protokol Quick Charger od společnosti Qualcomm. Jednotlivé standardy jsou sice mezi sebou kompatibilní, pouze však na bázi Qualcomm Quick Charge. Pokud tedy budete nabíjet telefon Samsung nabíječkou Xiaomi, nebudete k tomu využívat Xiaomi HyperCharge, ale „pouze“ Quick Charge.

  1. USB-IF: Power Delivery 3.1 – až 140W
  2. Qualcomm
    – Quick Charge 2.0: Až 18 W
    – Quick Charge 3.0: Až 18 W
    – Quick Charge 4.0: Až 27 W
    – Quick Charge 4.0+: Až 27 W
    – Quick Charge 5.0: Až 100 W
  3. Samsung Super Fast Charging: až 45 W
  4. Huawei SuperCharge: až 66 W
  5. OnePlus Warp Charge: až 65W
  6. OPPO SuperVOOC: až 240W
  7. Xiaomi HyperCharge: až 300W
  8. Apple Fast Charging (s USB Power Delivery – PD): až 27 W 
  9. Google Pixel (s USB Power Delivery – PD): až 23W

Tak si to shrňme: Rychlost nabíjení závisí na konkrétním modelu telefonu a použité nabíječce. Vždy zkontrolujte specifikace svého telefonu a nabíječky, abyste dosáhli co nejrychlejšího nabíjení, které váš telefon podporuje. S chutí do toho!

Bezdrátové nabíjení se stalo klíčovým prvkem moderních smartphonů, které umožňuje uživatelům nabíjet svá zařízení bez potřeby fyzického připojení kabelu. Co byste měli vědět o nejpopulárnějších bezdrátových nabíjení Qi a MagSafe?

MagPowerstaion Alu až pro 3 zařízení.

Technologie Qi

Technologie Qi (vyslovujte „či“) je nejrozšířenějším standardem bezdrátového nabíjení a funguje na základě principu elektromagnetické indukce. Zařízení podporující bezdrátové nabíjení obsahuje dvě speciální cívky – jednu v zařízení a druhou v nabíjecí stanici. Když uživatel položí telefon nebo jiné kompatibilní zařízení na nabíjecí podložku, mezi cívkami vzniká magnetické pole umožňující bezdrátové nabíjení. Standard Qi je vyvíjen a udržován sdružením Wireless Power Consortium (WPC).

Bezpečnost bezdrátového nabíjení Qi

Bezdrátové nabíjení Qi je považováno za bezpečnou metodu nabíjení, pokud je používané s certifikovaným příslušenstvím. Moderní zařízení s podporou bezdrátového nabíjení mají zabudované ochranné mechanismy, které monitorují teplotu, napětí a proud během nabíjení. Při detekování problému je nabíjení přerušeno.

Historie bezdrátového nabíjení Qi

Historie bezdrátového nabíjení Qi sahá do roku 2008, kdy byla založena organizace Wireless Power Consortium (WPC). Cílem bylo vyvinout jednotný standard pro bezdrátové nabíjení, který umožní kompatibilitu různých zařízení a nabíjecích stanic. V roce 2010 byl vydán první standard Qi a o dva roky později přišly první telefony, které tento standard podporovaly.

Průkopníkem mezi telefony podporující technologii Qi byla Nokia Lumia 920. Na trh byla uvedena v listopadu 2012 a o měsíc později následoval další významný model, Google Nexus 4. Poté přišel Samsung Galaxy S4, Google Nexus 5 a technologie Qi se postupně stala standardem pro bezdrátové nabíjení mobilních zařízení.

Powerstation pro Samsung

Rychlosti nabíjení Qi

Rychlost nabíjení Qi může být různá u jednotlivých modelů. První verze technologie Qi (1.0 až 1.1.2.) podporovaly nižší výkon, a to do 5W. Třetí verze, Qi 1.3.0., přinesla dynamické nabíjení, které přizpůsobuje výkon mezi 5W až 15W podle potřeby samotného zařízení. Existují však i výjimky, jako Xiaomi Mi 11 Pro, Oppo Find X3 Pro a OnePlus 9 Pro, které nabízejí ještě daleko vyšší rychlosti nabíjení, a to od 30W až po 67W.

Apple MagSafe

U výrobce Apple bylo bezdrátové nabíjení poprvé využito v roce 2017 u modelů iPhone 8 a iPhone 8 Plus. Standard Qi následně podporovaly ještě iPhone Xs, iPhone Xs Max a iPhone XR, které byly kompatibilní s nabíjením o výkonu až 7,5 W.

Bezdrátové nabíjení se netýká jen telefonů, ale také příslušenství jako jsou TWS sluchátka. Původní model Apple AirPods byl uveden na trh v roce 2016 s nabíjecím pouzdrem, které se dobíjelo pomocí kabelu Lightning. V březnu 2019 přišla na trh druhá generace AirPods a s nimi i kompatibilita s nabíjecími podložkami.

MagPad minimalistická bezdrátová nabíječka pro iPhone 12 a novější modely.

Příchod MagSafe 

V říjnu roku 2020 Apple kromě iPhonu 12 představil vlastní technologii bezdrátového nabíjení Magsafe, která umožnila bezdrátové nabíjení a magnetické připojení. MagSafe využívá magnetický systém uvnitř telefonu, který umožňuje přesné a silné připojení k nabíjecím podložkám a příslušenství.

MagSafe je také integrovaný do příslušenství jako jsou TPU kryty, kožená pouzdra, peněženky, držáky do aut, nabíjecí stanice nebo selfie tyče. Rychlost nabíjení s MagSafe může dosáhnout až 15W. Majitelé telefonů od Apple si tak s modely iPhone 12 a výše mohou využívat bezdrátové nabíjení v plné síle.

Certifikace Made for MagSafe

Apple certifikuje příslušenství kompatibilní s technologií MagSafe pomocí programu „Made for MagSafe” (MFM). Toto označení zajišťuje, že příslušenství splňuje přísné standardy společnosti Apple pro bezpečnost, výkon a kvalitu. Vztahuje se na příslušenství jako pouzdra a kryty, nabíjecí podložky a stanice nebo držáky do automobilů.

Zjednodušte si dennodenní život s FIXED

Bezdrátové nabíjení je nesmírně praktické a využívá ho čím dál, tím víc lidí. V nabídce FIXED najdete širokou škálu nabíječek, stojánků či držáků do domácnosti i do aut pro různé modely smartphonů.

Vyberte si ze široké škály produktů pro bezdrátové nabíjení.

Doporučené produkty do domácnosti

FIXED SlimPad je výkonná nabíjecí podložka, kterou využijete na bezdrátové nabíjení na pracovním stole, v kuchyni nebo na nočním stolku. MagSafe variantou je spolehlivý stojánek FIXED MagPad.

V naší nabídce najdete i zařízení kombinující vícero nabíjecích ploch v jednom produktu, jako jsou nabíjecí stanice Powerstation, který kombinuje primární plochu nabíjení ve formě stojánku a sekundární s menším výkonem pro další telefon nebo sluchátka. V nabídce naleznete varianty tohoto produktu vhodné jak pro nabíjení produktů s podporou bezdrátového nabíjení, tak s podporou MagSafe. Například FIXED MagPowerstation Alu je vhodná pro nabíjení až tří zařízení a má zabudovanou nabíječku pro Apple Watch.
Pro Samsung se dá použít FIXED Powerstation pro Samsung, nebo se na zařízení podporující bezdrátové nabíjení dá nalepit MagPlate a mohou se využívat zařízení s podporou MagSafe.

Bezdrátové nabíjení na cestách

FIXED Roll 2 je standardní držák s unikátním rolovacím systémem. O úroveň výš najdete FIXED Matic, který kombinuje bezdrátové nabíjení a automatické svírání telefonu po vložení. Pro uživatele iPhone s technologií MagSafe máme připravený produkt FIXED MagClick.

MagClick, bezdrátové nabíjení do auta.


Bezdrátově se však dá nabíjet kdekoliv, ať už stanujete v české přírodě nebo trekujete na Machu Picchu. Powerbanku FIXED MagZen kombinující bezdrátovou nabíječku s podporou uchycení MagSafe si můžete vzít s sebou opravdu kamkoliv.

S rozšířením standardu Qi a MagSafe se tato technologie stává více dostupná a má nespočetně výhod. Objevte praktičnost a jednoduchost, ať už koukáte doma na seriály nebo poznáváte daleké kouty světa.